طبقه سه

ارزیابی‌های شتاب‌زده یک طلبه

طبقه سه

ارزیابی‌های شتاب‌زده یک طلبه

طبقه سه

بسم الله
دوست می داشتم این وبلاگ
- این پنجره‌ی سرد و بی‌روح - جز یک صفحه نمی‌داشت
و در آن صفحه جز یک سطر نمی‌بود
و بر آن سطر جز یک کلمه نمی‌نشست
و آن کلمه «خمینی» بود و دگر هیچ نبود...
***
آن‌هایی که همراه پیغمبر بودند و دعوت پیغمبر را قبول کردند همین مردم «طبقه سه» بود، همین فقرا.
صحیفه امام ج8 ص 293

***
طبقه سه صفحه شخصی و بایگانی کاملی از نوشته‌ها و گفته‌هایم،از سال 1389 تا کنون است. می‌کوشم جستجوها و جستارهایی در این صفحه منتشر شود که «غایت»، «موضوع» و یا «مسئله»شان «انقلاب اسلامیِ اکنون» باشد.

***
معرفی بیشتر و گزارش‌واره‌ای از برنامه پژوهشی این صفحه در قسمت "درباره طبقه سه"، در نوار بالای صفحه آمده است.

***
صفحه‌ها در شبکه‌های اجتماعی:

اینستاگرام @namkhahmojtaba
توییتر @Namkhah1
تلگرام @tabagheh3_ir

***
ایمیل namkhahmojtaba@gmail.com

بایگانی
آخرین نظرات

تاریخ و تفکر انقلاب بزرگ­تر*

سه شنبه, ۱۱ آبان ۱۳۹۵، ۰۳:۵۴ ب.ظ

بازنشر گفتاری درباره 13 آبان، زمینه ها و دستاوردهای‌ آندرباره 13 آبان، زمینه ها و دستاوردهای‌ آن


چرا باید برای خطایِ آزمودنِ آزموده، هزینه بدهیم؟ چرا باید سناریوهای تکراری را تجربه­ کنیم؟ پاسخ روشن است: چون این تجربه­‌های اجتماعی ما تبدیل به معرفت اجتماعی نشده؛ حتی گاهی بازخوانی هم نشده و به کل فراموش شده است. وقتی حافظه‌ی تاریخی و جمعی نداشته باشیم، باید هزینه­‌ی تکرار و درجا زدن را بدهیم و مسئولیت این هزینه متوجه ما، یعنی کسانی که در بازخوانی این تجربه­‌ها و در تبدیل­‌شان به یک اندیشه­‌ی عمومی کوتاهی کرده­‌ایم، هم هست. ما اگر نتوانیم با یک ادبیات علمی و در گفتگوی روشن توضیح بدهیم استکبار ستیزی ما شرح و مبنا و منطقی دارد که به بیش از 9000 صفحه اسناد به دست آمده از سفارت امریکا متکی است، اگر ما این تاریخ و این اسناد را فراموش کردیم، چه دلیلی دارد کسی پیدا نشود و شعار«مرگ بر امریکا» و «پرچم سوزی­»های ما را بی منطق جلوه ندهد؟ لازم نیست ساعت­‌ها نطق کنیم و استدلال­‌های انتزاعی یا استراتژیک بیاوریم، کافی است تاریخ را بازخوانی و از پاک شدن یا پاک کردن حافظه اجتماعی جلوگیری کنیم، عقلانیت و افکار عمومی کار خود را خواهد کرد.*این متن تحریر یافته­‌ی گفتاری است که در مراسم 13 آبان1392  در دانشگاه علوم پزشکی قم ارائه شده است.


بسم‌الله الرحمن الرحیم

درورد می فرستیم به روان پاک شهدای دانشجوی پیرو خط امام(ره) خصوصا شهیدان وزوایی، علم‌الهدی و رجب‌بیگی که با دو- سه دهه عمرکوتاه­‌شان، تنه به تنه­‌ی اسطوره­‌ها می­زنند.

امیدوارم در این فرصت کوتاهی که در اختیار داریم کمی درباره­ی «تاریخ و فکر انقلاب بزرگتر»- تعبیری که امام برای ماجرای 13 آبان به کار بردند- گفتگو کنیم. واقعیت این است که ما درباره­‌ی انقلاب دوم چیز زیادی نمی­دانیم؛ گرچه درباره­‌ی انقلاب اسلامی یا انقلاب اول هم چیز کمی می­‌دانیم، اما درباره­‌ی انقلاب دوم و به تعبیر امام «بزرگ‌تر» چیزهای به مراتب کمتری می­‌دانیم. چرا که مثلا گاهی در دروس معارف و جانبی چند خطی درباره انقلاب اسلامی آموزش‌های ملال‌آوری داده می­‌شود اما در همین آموزش­‌ها هم حرفی از انقلاب بزرگتر نیست؛ ما  سراغ نداریم هزاران صفحه اسناد لانه جاسوسی، جزء رفرنس­‌های یکی از کتاب­‌هایی باشد که برای درس معارف انقلاب و آموزش انقلاب اسلامی نوشته شده است. گرچه ماجرای تسخیر لانه و اسناد به دست آمده از آن خیلی مهم‌تر از این حرف‌‌هاست و تاریخ و اندیشه­‌ی انقلاب دوم و اسنادی که در جریان این انقلاب به دست آمده، خود منبع مهمی است برای آموزش­‌های ضروری و تخصصی در علوم سیاسی، اجتماعی و در روابط بین الملل.

بنا داشتم در این فرصت، بیش­تر درباره­‌ی اسناد به دست آمده از لانه­‌ی جاسوسی گفتگو بکنیم؛ اما دیدم حتی اشاره به این حدود 9000 صفحه چندین جلسه زمان می­‌خواهد. بنابراین مروری گذرا بر بستر تاریخی انقلاب بزرگتر داشته باشیم، و در این میان در چند جمله­ هم درباره­‌ی اسناد تآمل بکنیم.

تکرار تاریخ و معرفت تاریخی انقلاب دوم

یک مسئله‌ این است که ما نگاه­‌مان به «تاریخ» انقلاب دوم نباید فقط تاریخی باشد؛ ما می‌توانیم حل بسیاری از گره­‌های کور معرفتی و شناخت­‌های ضروری سیاسی اجتماعی را از طریق این بازخوانی به دست آوریم.

مسئله‌ی دیگر اینکه وقتی وقایع سیزده آبان و تاریخ آن را مرور می­‌کنیم، این احساس به انسان دست می­‌دهد که پای یک فیلم تکراری نشسته­؛ کاراکترها همان کاراکترهاست، اما بازیگرانش عوض شده است؛ و البته گاهی عوض هم نشده و همان آدم­‌ها همان نقش­‌ها را بازی می­‌کنند؛ تازه کمی زیر پوستی‌تر و حرفه­‌ای­تر از قبل. گویی قصه­‌ی امروز ما و تاریخ سیزده آبان 57، همان نسبتی را با هم دارند که شبکه آی­‌فیلم با آرشیو صداو سیما! و این همه شباهت خیلی عجیب است.

به عنوان نمونه کسی که این روزها خواستار عدم حضور مسئولان دولتی در راهپیمایی­های 13 آبان شده، همان روزها به عنوان نماینده­‌ی دولت موقت به کردستان اعزام می­‌شود. اما به یک‌باره اعلام می‌شود به وسیله­‌ی کروهک دموکرات کردستان ربوده شده است. پس از چند روز که آزاد می­‌شود، اعلام می­‌کند: با گروهی از سران حزب دموکرات(گروهک طرف درگیری در کردستان) مواجه شدم و با آن­ها به مذاکره پرداختم! در این مذاکرات به این نتیجه رسیدم که خواست­ها آن­ها منطقی است!! همین فرد امروز هم نقش مشابه‌ی دارد، تمام. البته این­ها اسناد محرمانه نیست، متن رویدادهای تاریخی است که در مطبوعات وقت هم منتشر شده و باید در بررسی بستر تاریخی 13 آبان مورد توجه باشد.

بازخوانی این تاریخ، امروز به ما کمک می­کند که از طریق این مشابهت­‌ها به فهم دقیق­‌تری از ماجرا برسیم، چرا که ما با جریان­‌ها فکری مشخصی مواجهیم و تغییر افراد خیلی مهم نیست.

زمینه‌های تاریخی انقلاب دوم

شاید لازم باشد برای بازخوانی تاریخ 13 آبان، کارمان را از ساعت نه و ربع صبح بیست و پنجم بهمن­‌ماه 57، آغاز کنیم. از وقتی که برای اولین بار سفارت آمریکا اشغال شد. به وسیله گروه چریک­‌های فدایی خلق؛ آن هم کمتر از سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی؛ اتفاقا برخلاف سیزده آبان، کار به درگیری مسلحانه با تفنگ­‌داران سفارت هم کشیده می­‌شود و همه افراد سفارت دستگیر و به کمیته­‌های انقلاب تحویل داده می­‌شوند. یک­سری افشاگری­‌هایی هم انجام می­‌دهند. اما این حرکت به هیچ وجه مورد توجه امام و امت واقع نمی­‌شود و اساسا از تاریخ انقلاب و ذهن­‌ها حذف می­‌شود. امروز بر خلاف سیزده آبان کسی یادی از بیست و پنج بهمن نمی­‌کند، اغلب حتی اطلاعی هم از آن نداریم.

با این حال امروز برخی­‌ها می­‌خواهند بگویند ضد آمریکایی بودن ما و ضد استکباری بودن ما ریشه در روحیه چپ­‌گرایی دهه اول انقلاب دارد و به نوعی محصول سرایت و نفوذ افکار حزب توده، فدایی­‌ها، جاما و غیره است. در صورتی که بازخوانی همین برش از تاریخ انقلاب کافی است تا نشان بدهد، نقش گروه­ها و عقاید چپ در ضدآمریکایی بودن انقلابیون اصیل، به اندازه همان نقشی است که بیست و پنج  بهمن در تاریخ انقلاب دارد. در بازخوانی این تاریخ، افسانه­‌بافی­‌هایی که در بزرگ­‌نمایی نقش امثال جاما می­‌شود، بیشتر به جوک­‌های بی‌مزه‌ای شبیه‌اند که کسی از مردم را به خنده نمی‌اندازد. اما متأسفانه گاهی برخی از چهره‌های ههمیشه مسئول، در خاطرات­شان این جوک­‌ها را خیلی جدی تعریف می­‌کنند و اصل اشغال لانه جاسوسی را محصول تندروی و چپ­‌گرایی می­‌دانند. تنها جواب به این­ قبیل­ حرف­‌ها، بازخوانی تاریخ و یادآوری واقعیتی است که انکار و مخفی شده است. این عدم بازخوانی تاریخ است، که راه را برای این کاریکاتوریست­‌ها و ظاهرگراهای مدرن بازکرده تا در عقاید فراموش شده چپ‌­ها بگردند و با کوچک­‌ترین شباهت­‌هایی، اندیشه­‌ها و آرمان­‌های انقلاب را به نوعی میراث و مرده­‌ریگ آن­ها بدانند. البته آن­ها این کار را در مورد باقی آرمان­‌ها و آرمان­خواهی­‌ها انجام می­‌دهند؛ این­که که مثلا حس عدالت­خواهی­ و حتی بخش­‌هایی از نظام اقتصادی قانون اساسی را صراحتا سوسیالیستی می­‌دانند. اما بازخوانی بی­‌واسطه­‌ی تاریخ انقلاب، شیشه­‌ی عمر این دیوهای دروغ­ را خواهد شکست و در این­جا این تاریخ برای ما اهمیتی کاملا معرفتی و معرفت­‌شناختی خواهد داشت.

مسائل کشور در سال­های پس از پیروزی انقلاب بسیار پیچیده و متکثر و متراکم است: انقلاب در ماه­‌های اول ما با مسئله شریعتمداری و حزب خلق مسلمان مواجه است؛ یکی از مراجع تقلید بزرگ قم که سفارت آمریکا سرمایه­‌گذاری زیادی برای قرار دادن آن در برابر امام خمینی انجام می­‌دهد؛ برای فعالیت­‌های تشکیلاتی او و برای مرتبط کردن او با دیگر مهره­‌های سیاسی.  مسئله­‌ی کردستان هم خیلی جدی است و یک جنگ منطقه­‌ای واقعی است. اختلافات بنیادین دولت موقت و هاله­‌ی پیرامونی آن، جبهه ملی با خط اصیل امام و انقلاب، در حال پدیدار شدن است. دولت با طراحی عباس امیرانتظام برای انحلال مجلس خبرگان قانونی اساسی برنامه­‌ریزی می­‌کند. در یک طرف مجلسی که با رأی آزاد مردم و از صندوق انتخاباتی که دولت موقت آن را برگزار کرده بیرون آمده است و در طرف دیگر امیرانتظامی که نزدیک­ترین روابط را با سفارت امریکا دارد؛ و بعدها بر اساس اسناد سفارت به جرم جاسوسی به حبس ابد محکوم می­شود. جالب اینجاست که وی در این دوران سفیر ایران در کشورهای اسکاندیناوی است و محل مأموریت او استکلهم است. استبداد فرزند استعمار است. این ماجرا هم تکراری است و ما بعدها بازتولید همین جریان را هم داریم؛ ایستادن غرب‌گراها در برابر رأی مردم با عقبه‌ای­ از طراحی و پشتیبای آمریکایی؛ همان ماجرای تکراری حمایت استعمارگران خارجی از استبدادگران داخلی، البته در چارچوب استعمار فرانو. اوضاع درونی کشور به هم ریخته است.

وزیرخارجه دولت موقت نیمه­‌های مهر با وزیر خارجه امریکا دیداری دارد. در همان موقع سخنگوی دولت موقت اعلام می­‌کند سفیر سابق آمریکا در کردستان است! ماجرای کردستان زمان زیادی از دولت موقت می­‌گیرد یا به عبارت دقیق‌تر نمی­‌گیرد، چون دولت کار چندانی در ماجرای کردستان انجام نمی‌دهد. تا کار می­رسد به فرمان امام که به نوعی نقد مسامحه­‌کاری­های دولت موقت هم هست و بعد هم که شهیدچمران به کردستان می­‌روند، پاوه آزاد می­‌شود و کمر بحران در کردستان می­‌شکند. جالب این­جاست که درست در همین شرایط است که رئیس دولت علیه امام مصاحبه می­‌کند، امام را نقد می­‌کند، مهم­ترین حرفش هم این است که «امام تا حالا مدیر یک شرکت هم نبوده!»؛ خنده­‌دار است، باور کردنی نیست، اما واقعیت دارد!  ­اواخر مهرماه 58 رئیس دولت موقت با اوریانا فالاچی خبرنگار مشهور ایتالیایی مصاحبه­‌ای انجام می­دهد و علیه امام(ره) حرف­ه‌ای صریحی می­زند. (مجموعه­ای مصاحبه­‌های او با شخصیت­‌های برجسته­‌ی جهان، از جمله همین مصاحبه­‌ی او در یک کتاب منتشر شده و به فارسی هم ترجمه شده است). بازرگان در این صاحبه ضمن نقد برخوردهای انقلابی امام می­‌گوید: «امام هرگز نه یک مرد سیاسی بوده، نه یک ژنرال و نه یک مدیر شرکت. با این توضیحات می­‌خواهم بگویم که ایشان هرگز خود را آماده­‌ی برخورد با چنین مسئولیت­‌هایی که اکنون در پشت خود احساس می­‌کنند، نکرده بود. بنابراین از این­که چگونه باید حکومت کرد و چگونه می­‌بایست یک مملکت را اداره کرد، ایشان اطلاعی ندارند.» 

وقتی در این سطح در مورد امام این طور صحبت می­شود، مشخص است که هاله پیرامونی دولت موقت که ملی­‌گراها باشند چه موضعی و چه برخوردی  با امام و انقلاب دارند. اتفاقا پروژه و موضوعی که در آن ایام این­ها در دست دارند، کمرنگ کردن نقش  امام به وسیله­‌ی کانالیزه نشان دادن ایشان است. از آن­جا که نمی­‌توانستند صراحتا مقابل امام بایستند، سعی ­می­‌کردند در سخنرانی­‌های عمومی خودشان با تجلیل ظاهری از امام، با این لحن که شما رهبر همه­‌ی ملت و پیش­برنده­‌ی همه­‌ی انقلابید، بگویند پس لطفا با همه انقلابیون ارتباط داشته باشید نه با یک طیف خاص!

و اگر سخنرانی­‌های امام در آن ایام را – که چون فرصت نیست از خواندن عین این جملات صرف نظر می­‌کنیم- مرور کنیم، می­‌بینیم ایشان دارند مظلومانه از خودشان دفاع می­‌کنند در برابر تهمتِ کانالیزه بودن و انحصاری شدن. و جالب این­جاست که این سخنان و دفاعیه­‌های  امام از صدا و سیما به ریاست صادق قطب­‌زاده حتی یک بار هم پخش نمی­‌شود، اما تهمت­‌ها به امام بارها و با ضریب پخش می­‌شود.

البته هر کدام از این ماجراها تاریخچه­‌ی مفصلی دارد و یک مدخل مهم در تاریخ انقلاب بزرگ‌تر است، اما فعلا ما به دنبال بررسی گذارایی از زمینه­‌های تاریخی 13 ابان هستیم و می خواهیم  نمای کلی­‌ای از شرایط سیاسی- اجتماعی وقت و اتفاقات گوناگون آن به دست بدهیم.

در این فضای آشفته که هزار مسئله­ داخلی و غیره وجود دارد، امام نگاهش به آمریکاست. حتی وقتی گروهک­‌های به ظاهر چپ­‌گرا توطئه می­‌کنند، امام ریشه­‌ی ماجرا را آمریکا می­‌دانند. آمریکا برای امام «مسئله اصلی» است که مسئله­‌های فرعی دیگر همه بازگشت می­‌کند به این مسئله­‌ی اصلی؛ در این فضاست که امام روز قدس و راهپیمایی برائت از مشرکین را در اولین حج پس از انقلاب مطرح می­‌کنند. و همه این موضع­گیری­‌ها نه با تنش زدایی و انفعال غرب‌گراها می­‌خواند، نه با منطق به اصطلاح دکترین ام­ القرای جناح راست.

روزهای نزدیک به 13 آبان: چه کسی تقاضای ملاقات کرد؟

در این­جا لازم است مشخصا به شرایط مرتبط با 13 آبان برسیم؛ به نظر می­‌رسد برای تحلیل 13 آبان 58 باید اتفاقات 10 آبان، سه روز قبل از آن را مرور کنیم. ده آبان سالروز پیام تاریخی امام به دانشجویان و دانش­‌آموزان است. در این پیام امام می­‌گویند: «بر دانش‏‌آموزان، دانشگاهیان و محصلین علوم دینیه است که با قدرت تمام، حملات خود را علیه امریکا و اسرائیل گسترش داده و امریکا را وادار به استرداد این شاه‏ مخلوع‏ جنایتکار نمایند و این توطئه بزرگ را بار دیگر شدیداً محکوم کنند.»

این پیام زمینه­‌ی لازم برای برنامه ریزی اشغال سفارت را در دانشجویان به وجود می­آورد و جلسات برنامه­‌ریزی برای اشغال را  شکل می­‌دهد. از طرف دیگر، ده آبان روزی است که نخست وزیر دولت موقت، اولین دیدار رسمی را پس از پذیرش شاه در آمریکا با مسئولین این کشور انجام می­‌دهد. مهندس بازرگان، نخست وزیر و دکتر ابراهیم یزدی، وزیر خارجه دولت موقت که برای حضور در سالگرد انقلاب الجزایر یه این کشور سفر ­کرده­‌اند، با مشاور کارتر، برژینسکی دیدار می­‌کنند. و البته بعد از این دیدار هم بازی «چه کسی تقاضای ملاقات کرد؟» که یک مسئله فرعی و حاشیه­‌ای است به راه می­‌افتد. درست مثل امروز؛ چرا همه چیز تکراری است؟

برژینسکی می­‌گوید بازرگان تقاضای ملاقات داده و بازرگان و یزدی می­‌گویند برژینسکی. همه در ایران در یک حالت بهت و اعجاب به سر می­‌برند. دکتر یزدی در رابطه با دلایل این ملاقات می­‌گوید که این تماس در جهت تفهیم مواضع انقلابی ایران به برژینسکی بوده است!

مهندس بازرگان در مصاحبه­‌ای مطالبی را بیان می­‌کند که متن استدلال­‌ها، جملات و حتی آهنگ صحبت­‌هایش تا حد زیادی  برای ما آشناست: «سه شنبه­‌ی گذشته، یعنی دو روز قبل از عزیمت من به الجزایر کاردار سفارت آمریکا در تهران به من اطلاع داد که برژینسکی مایل است هنگام اقامت من در الجزایر، ملاقات و مذاکره­‌ای انجام دهد و امروز این دیدار انجام شد.»!!

بعد هم این مسئله مطرح است که امام از این دیدار خبر داشته­‌اند و اجازه داده­‌اند یا نه. البته یزدی این پرسش را بی­‌پاسخ نمی­‌گذارد و در این باره توضیح می­‌دهد: «اینکه چه کسانی به الجزایر می­‌آمدند به درستی نمی­‌دانستیم؛ بنابراین [در دیدار قبل از سفر با امام خمینی] کلیات مسائل و گفتگوهای احتمالی که ممکن بود پیش بیاید را خدمت ایشان مطرح کردیم.» بعنی معلوم نیست تقاضای دیدار قبل از عزیمت مطرح شده یا اصلا نمی­دانستند چه کسی به الجزایر می­آید؟ یزدی یک یک استدلال دیگر هم دارد که آن­هم شنیدنی است: «شما به وزیر خارجه­‌تان اعتراض می­‌کنید که چرا با یک دیپلمات خارجی ملاقات کرده... آن هم ما ملاقات نکردیم. [برژینسکی] عینا مثل شمر بن ذی الجوشن که شب عاشورا به دیدن ابوالفضل رفت، به دیدن مهندس بازرگان آمد. مهندس بازرگان هم گفتند چه کنیم او را بپذیریم یا نپذیریم؟» البته انصاف به خرج بدهیم این استدلال شمری تکراری نیست و دیالوگی است که فقط از امثال ابراهیم یزدی بر می­‌آید! البته از طرف دیگر هم این برژینسکی است که می­‌گوید: «در جریان این سفر بود که بازرگان نخست وزیر ایران تقاضا کرد دیداری با هم داشته باشیم.»

در شرایطی که این سناریوهای نابه جا و تکراری در تاریخ انقلاب در حال بازسازی و بازتولید است، در برابر آن و در برابر اقدامات نابجای ناشی از این پروژه­، خط امام هم باید بازخوانی و بازسازی شود و این یک مسئولیت عمیق معرفتی است. چرا باید برای خطایِ آزمودنِ آزموده، هزینه بدهیم؟ چرا باید سناریوهای تکراری را تجربه­ کنیم؟ پاسخ روشن است: چون این تجربه­‌های اجتماعی ما تبدیل به معرفت اجتماعی نشده؛ حتی گاهی بازخوانی هم نشده و به کل فراموش شده است. وقتی حافظه‌ی تاریخی و جمعی نداشته باشیم، باید هزینه­‌ی تکرار و درجا زدن را بدهیم و مسئولیت این هزینه متوجه ما، یعنی کسانی که در بازخوانی این تجربه­‌ها و در تبدیل­‌شان به یک اندیشه­‌ی عمومی کوتاهی کرده­‌ایم، هم هست. ما اگر نتوانیم با یک ادبیات علمی و در گفتگوی روشن توضیح بدهیم استکبار ستیزی ما شرح و مبنا و منطقی دارد که به بیش از 9000 صفحه اسناد به دست آمده از سفارت امریکا متکی است، اگر ما این تاریخ و این اسناد را فراموش کردیم، چه دلیلی دارد کسی پیدا نشود و شعار«مرگ بر امریکا» و «پرچم سوزی­»های ما را بی منطق جلوه ندهد؟ لازم نیست ساعت­‌ها نطق کنیم و استدلال­‌های انتزاعی یا استراتژیک بیاوریم، کافی است تاریخ را بازخوانی و از پاک شدن یا پاک کردن حافظه اجتماعی جلوگیری کنیم، عقلانیت و افکار عمومی کار خود را خواهد کرد.

دستگاه دیپلماسی نظام اسلامی؛ دستگاه دیپلماسی انقلاب اسلامی

مسئله دیگر این است که ما باید یک دستگاه دیپلماسی مستقل برای انقلاب اسلامی داشته باشیم. یا به عبارتی فضایی که امام­‌خمینی برای نقش آفرینی مردم در دیپلماسی فراهم آوردند را در برابر نگاه دولت محور تکنوکرات­‌ها احیا کنیم. در اسناد لانه سندی هست که در 26 جولای 1979 از واشنگتن به سفارت­خانه آمریکا نوشته می­‌شود: «ما به این امر واقفیم که راه حداقل کردن مخالفت­‌های با این امر [مخالفت ایرانیان و مردم با سفر پهلوی به ایالات متحده] و یا خطرات برای امریکاییان و یا کدر شدن روابط دو کشور در دست بازرگان و دولت اوست». تا زمانی که مسیر ابراز عقاید ما در عرصه بین الملل دولتی باشد، این واقعیت هست. همین نگاه را الآن هم دولت امریکا دارد که خیال می­‌کند چون می­تواند با یک شیردال تقلبی سر رئیس سازمان گلدوزی ما را شیره بمالد، پس مشکل او در ایران حل است! باید نشان داد که روابط ما را نه حسن نیتِ سرخوشانه و  تخیلی برگرفته از یک مجسمه­‌ی تقلبی، که یک نگاه واقعیت­‌گرایانه­ و آرمانیِ برآمده از بیش از 9000 صفحه سند غیر تقلبی و اصلی تعیین می­‌کند.

سیزده آبان بنیان­گذاری دستگاه دیپلماسی انقلاب اسلامی است. در کنار دستگاه دیپلماسی­‌ای که در چارچوب دولت/ملت فعالیت می­‌کند؛ نظام امت و امامت و تفکر انقلاب اسلامی هم دستگاهی دارد که به بازتولید ادبیات امام و انقلاب در فضای دیپلماسی می­‌اندیشد؛ به بین الملل توحیدی، به بر هم زدن قواعد ظالمانه­‌ی بین الملل، به نابودی اسرائیل و به پشتیبانی از نهضت‌های آزادی‌بخش­ جهان و به عمق استراتژیک انقلاب اسلامی ایران فکر می­‌کند؛ و در یک کلام، یک بنیان‌گذاری یک وزارت خارجه است اما نه برای دیپلمات­‌ها، که برای انقلابی­‌ها.

در اسناد لانه جاسوسی بیش از صد استراتژی و تاکتیک برای مقابله با انقلاب اسلامی وجود دارد و قابل دسته بندی است و سالگرد سیزده آبان می­تواند فرصتی باشد برای بازخوانی این اقدامت و اسناد. چرا که همین امروز بسیاری از همین روش­ها در سطحی متفاوت­‌تر و پیشرفته­‌تر همچنان در دستور کار آمریکا و دشمنان انقلاب و ملت ایران است. این­ها باید بازخوانی شود تا مشخص شود این توطئه نیست که توهم است، بلکه این منادیان تئوری «توهم توطئه» هستند که برای راحت­‌تر کردن اجرای برخی پروژه­‌ها در گوش ما لالایی می­خوانند. البته همه چیز هم توطئه نیست، همچنان که هر توطئه­‌ای لزوما موفق نیست و اما از طرف دیگر در اسناد سفارت هم نمونه‌­های زیادی هست که افرادی جاسوس و عامل اجراییِ پروژه­‌های امریکایی هستند، حتی بدون این­که خودشان خبر داشته باشند! به هر حال این روش­‌ها و طرح­‌های آمریکایی همین امروز هم در حال پیگیری است. آمریکا این کارها و جاسوس‌ها را درباره­‌ی دولت­‌های دوست خودش هم انجام می­‌دهد چه برسد به دشمنان‌ش و به ملت­های مظلوم و مستضعف. و ما امروز مسئولیم که نه فقط خودمان این اسناد را بازخوانی کنیم بلکه نتایج مطالعات­مان را در سطح جهان به گوش مستضعفین و محرومان برسانیم. جبهه­‌ی جهانی مستضعفین از به اشتراک گذاشتن این تجربه‌­ها به وجود می­‌آید و تقویت می­‌شود. چرا همه باید از یک سوراخ گزیده شوند؟ امروز ما در برابر این مسئولیت مهم قرار داریم و صدور انقلاب اسلامی، دستاوردها و ایده‌­های آن فقط در ارتباط با انقلاب اسلامی مطرح نیست، انقلاب دوم و بزرگ­تر هم داشته­‌های زیادی برای صادرات دارد.

مبنای هستی‌شناختی انقلاب دوم

مسئله­‌ی دیگر منطق و مبنای فکری «انقلاب دوم» است. این اندیشه در دو سطح قابل پیگیری است. یکی در سطح هسته­ مرکزی این تفکر و بعد هستی شناختی آن و دیگری در سطح اندیشه اجتماعی؛

در بعد لایه­‌های هستی شناختی انقلاب دوم، مانند انقلاب اول، اندیشه توحیدی قرار دارد. اما کدام  اندیشه­‌ی توحیدی­‌ای؟ انقلاب دوم در ذات خودش حامل نگاهی به توحید است که به تعبیر جزوه­‌ای که رهبری قبل از انقلاب نوشته اند، اندیشه­‌ی موجود فلسفی و عقلی و مجرد و ذهنی درباره­‌ی توحید را تا حدود زیادی تحریف شده است و توحید ناب – که مبنای اسلام ناب است- اندیشه‌­ای که نفی عبودیت غیر خدا در آن از هر چیز پر رنگ­تر است. به تعبیر همین جزوه این بعد نفی­ای نسبت به عبودیت و سلطه­‌ی غیر خدا «روح توحید» است؛ آن اندیشه­‌ی توحیدی که حامل این نفی نباشد، اندیشه­‌ای مرده و یک توحید بی روح مرده است. از دل همین نفی است که مبارزه با استکبار بیرون می­آید و «مرگ بر آمریکا» جزء تعقیبات نماز می­شود. و همین مقوله­ی «تکبیر» و نقشی که در ذکر و یاددآوری آرمان­های اسلام انقلابی دارد را نباید دست کم گرفت. این که به وسیله­‌ی محافظه­کاران وطنی نسبت دیپلماسی و تکبیر به سخره گرفته می­شود؛ نشان همین اهمیت است. مهم این است که این اندیشه­‌ی توحیدی و استکبار ستیزی برخاسته از آن، حتی در سطح تاکتیکی که همین سلسله­ شعارهای تکبیر باشد، به وسیله جنبش­های آزادی­بخش در جهان مورد استفاده قرار می­‌گیرد و ما این را مثلا در جنبش مقاومت اسلامی در یمن کاملا مشاهد می­‌کنیم. در همین کلیپی که پخش شد، که در جملات سخنرانی عبدالمالک الحوثی، رهبر جنبش، و در عکس­ها و تصاویر و در سرودهاشان این تأثیر پذیری از نگره­‌ی توحیدی انقلاب اسلامی، در سطح اندیشه­‌ای و در سطح تاکتیکی کاملا روشن است. این اندیشه بین‌الملل توحیدی و استکبارستیز و «تکبیر»محور هیچ­گاه در دستگاه دیپلماسی رسمی ما جدی گرفته نشده، و گاه در عالی­ترین سطوح هم مورد نقد و طعنه قرار گرفته است. اما همان میزان هم که به گوش دیگر ملت­ها و مستضعفین جهان رسیده، برای انقلاب اسلامی عقبه­‌ای استراتژیک فراهم آورده است. می­توان و می­‌بایست به کسانی که این ظرفیت را نادیده ­می­‌گیرند گفت «اگر انقلابی نیستید، لااقل دیپلمات باشید» و این ظرفیت­ها عمیق و اثر گذار را در دیپلماسی خود لحاظ کنید؛ اما این مفاهیم از اساس دستگاه دیپلماسی خاص خود را می­‌خواهد.

اندیشه‌ی اجتماعی انقلاب دوم

در سطح اندیشه­‌ی اجتماعی مفهوم انقلاب «دوم» حامل یک اندیشه‌­ی روشن درباره­ی روند انقلاب اسلامی است. این اندیشه می­‌گوید انقلاب اسلامی1357 در جهت رسیدن به سه خواست تاریخی و فطری عمومی مردم ایران بوده است. معنویت­‌خواهی، عدالت­‌خواهی و آزادی­‌خواهی چه آزادی سیاسی- اجتماعی در برابر استبداد و چه آزادی ملی در برای استعمار یا همان استقلال. بر اساس این نگاه، ما در 21 بهمن از نظر این شاخص‌­ها، در یک وضع سیاهی قرار داشتیم، اما این طور نیست که پس از پیروزی انقلاب، در 23 بهمن، اوضاع کاملا فرق کرده و ما در یک وضعیت کاملا ایده‌­آل قرار گرفتیم. البته کسی نمی­‌گوید ما در 23 بهمن به همه­‌ی این خواست­های خودمان رسیده ایم، اما خیلی زیاد اتفاق می­‌افتد که طوری صحبت شود که گویی امروز رسیده­‌ایم؛ البته امروز ما به سطوح قابل توجه و بالایی از این سه خواست رسیده‌­ایم اما توقف این روند و محافظه­‌کاری، قتلگاه­ انقلاب است. ما پس از 22 بهمن برای مبارزه خود برای رسیدن به این سه خواست به به «امکان» بیشتری رسیدیم. امکان بیشتر برای مبارزه­‌ی بیشتر؛ انقلاب دوم هم نمودی بود از یک مبارزه­ی بیشتر برای آزادی­‌خواهی در برابر نظام سلطه­‌ی جهانی، برای استقلال­‌خواهی. بر اساس این اندیشه اجتماعی ما باید مرتب انقلاب کرد. انقلاب­‌های دوم و سوم و چهارم و .... برای رسیدن به همه این سه خواست خود طراحی و دنبال کنیم. البته همه این انقلاب­‌ها در جهت تکامل انقلاب اول و در راستتای ارتقاء دستاوردهای آن است.

اسناد لانه­‌ی جاسوسی و تاریخ انقلاب بزرگ­تر، متون مناسبی برای تشریح تفکر معارضان این انقلاب هستند. این اسناد تاریخی و تاریخ­‌سازند، تاریخ مصرف ندارند و بخش مهمی از تاریخ ما را روایت می­‌کنند. این اسناد فقط واجد ارزش اطلاعاتی و امنیتی نیستند، هر چند از برخی از کثیف­‌ترین طرح­‌های جاسوسی دستگاه­‌ها­ی اطلاعاتی نظام سرمایه­‌داری علیه بزرگترین انقلاب قرن پرده بر می­‌دارند. این اسناد می­‌توانند مبنای بازتولید یک معرفت اجتماعی قرار بگیرند و با احیای حافظه تاریخیِ ما و یادآوری تجربه­‌ی اجتماعی ما، به بسط و تقویت هویت ملی ما کمک کنند. هر که می­‌خواهد شرح و منطق و منظور ما از «مرگ بر آمریکا» و «آتش زدن پرچم آمریکا» را بداند، می­تواند 9000 صفحه سند بخواند.    

بحث‌مان را با جمله­‌ای از نوشته­‌ای از شهید مهدی رجب‌بیگی به پایان می­‌بریم، که با طنینی از سوگ و حماسه، پس از شهدات دانشجویان پیرو خط امام در هویزه نوشته شده است:

« خدایا! دست امریکا از استین صدام بیرون آمده است، تا خون جوان­‌های ما را بریزد و کفش امریکا به پای دوستان شیطان بزرگ رفته است تا گام به گام خط امام را سر ببرند؛ رسوای‌شان ساز.» آمین.

۹۵/۰۸/۱۱
مجتبی نامخواه

استکبارستیزی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی